Človek hodný byť vaším priateľom...

Autor: Mária Zajacová | 17.5.2011 o 16:45 | Karma článku: 5,25 | Prečítané:  1308x

Každý deň spoznávate veľa ľudí, každým dňom vás očarí viac a viac ľudí. S niekým prehodíte len pár slov, a zdá sa vám akoby ste ho poznali celý život. S iným človekom strávite dlhé roky a potom zistíte, že ho vlastne vôbec nepoznáte. Je vôbec možné aby ste si počas života povedali, že máte pri sebe človeka, ktorý je hodný byť vaším priateľom?

Priateľ - slovo v každých možných situáciách skloňované, slovo tak veľakrát a vo veľa významoch používané. Koľko ľudí ste už nazvali priateľmi? Bolo ich päť, desať či desiatky? Kamarát je dnes  už slovo nepoužívané - akoby spoločensky nezdvorilé. Všetci vravia priateľ, hoci priateľ je na míle vzdialený významu kamarát.

Priateľ je vašou druhou polkou, vaším odrazom v zrkadle, priateľ je vaším druhým krídlom i dlaňou, ktorá vás zo zeme zodvihne. Neprosí o nič, dáva vám všetko čo má, nepotrebuje počuť slová chvály, je len rád, že vás má. On je ten, na ktorého myslíte keď sa vám podlamujú kolená, on je ten, ktorý prinesie ručník, keď vám už uplakané servítky nestačia. Plače s vami, keď vidí vaše slzy, delí sa s vami aj o jeho starosti či radosti.

Priateľ vám odpustí a úprimne povie prepáč. Priateľ vás nenechá plakať, či hnevať sa donekonečna. Priateľ je ten, ktorý si prizná vinu, priateľ je ten, ktorý vám povie na rovinu aj kritiku. Priateľ počúva, keď máte chuť rozprávať, priateľ hovorí, keď vy máte chuť mlčať. On kráča s vami - nie pred vami, ani za vami ale vedľa vás. On nechce viesť ani byť žiadna autorita.

Priateľ je ten, ktorý tíši váš plač, no nenúti vás prestať plakať, on je ten, ktorý pochopí, to čo iní ani zďaleka nechápu. Priateľ je ten, ktorý rozmýšľa s vami bez toho, aby ste ho prosili o radu, on je priateľom preto, lebo dotvára krídlo, ktoré rany lásky roztrhnú.

 

Preto ak máte ozajstného priateľa, ktorý je pri vás v dobrom i zlom, ktorý sa vám ospravedlnil, ale vám aj odpustil strážte si ho - pretože ozajstného priateľa nenahradí ani tisíc kamarátov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?