Srdce, ktoré občas sklame...

Autor: Mária Zajacová | 29.5.2011 o 12:53 | (upravené 29.5.2011 o 12:59) Karma článku: 4,93 | Prečítané:  968x

Stačí tak málo - stačí priložiť ruku na srdce a počujete to - tie krásne ozveny rytmu, tie krásne „ohlasy", vďaka ktorým cítite, že žijete, že nie ste v rozprávke či v zlom sne, ale v živote - živote, v ktorom vám zabezpečuje zmysluplné prežitie hlavne vaše srdce, i keď ....

Stačilo pár rokov vášho života a už ste si boli vedomý toho, čo vás na jednej strane drží pri živote a na druhej strane, vďaka čomu cítite tú najhoršiu bolesť na svete - smútok a utrpenie. Stačilo, že sa na vás nahnevali rodičia, alebo vás odohnali kamaráti a už ste to cítili - cítili ste ako bezmocne a trpko sa dá niečo oľutovať, či nebodaj za niečím smútiť - a to len vďaka vášmu srdcu. Srdcu, ktoré vás sprevádza od vášho prvého nadýchnutia.

Srdce, na ktoré sa má podľa všeobecnej mienky človek spoliehať - neriadiť sa rozumom ale srdcom - samozrejme, ak je človek zaľúbený je to ľahké. Rozum ide bokom, a vy sa na svet a na partnera pozeráte len cez spevy chvál, ktoré vydáva vaše srdce. Stačí sa zaľúbiť a hneď viete, že máte srdce - plné lásky. Občas sa však stane, že po istom čase akoby sa rozum začal búriť proti srdcu a vám sa otvoria oči, a vidíte aj tie najmenšie chyby, ktoré ste predtým nevideli - a poviete si: „Srdce ma klamalo, a zároveň sklamalo!"

Neplatí to však iba v láske. „Za dobrotu - na žebrotu!" - koľkokrát ste už okúsili tento výrok na vlastnej koži? Koľkokrát ste ho pocítili a srdce vám ho dalo jasne najavo? Vidíte človeka, ktorý jasne signalizuje, že potrebuje pomoc. Čo urobí vaše srdce? Dovolí vám, aby ste ho obišli, alebo aby ste mu nepomohli? Nedovolí, práve naopak - kričí na vás zvnútra aby ste pomohli. Tak sa aj stane, pomôžete a po čase zistíte, že nakoniec sa všetko otočí proti vám, a svet sa zrazu búri proti vášmu správaniu, ktoré však bolo myslené „od srdca" - tak ako vám srdce tlačilo do hlavy pohnútku pomôcť. A vy si opäť poviete: „Srdce ma klamalo, a zároveň sklamalo!"

Koľko situácií v živote ste už zažili, kedy vám srdce radilo jedno - rozum druhé a poslúchli ste srdce? Určite veľa. Čo vám odmalička hovorila vaša mama? Nehovorila vám náhodou „počúvaj vždy svoje srdce" ....? ale ak sa vám to aj stalo veľakrát, ak ste aj vyslovili veľakrát tú vetu: „Srdce ma klamalo, a zároveň sklamalo" začali ste sa riadiť rozumom? Počúvate svoj rozum viac ako srdce? Dovolím si tvrdiť, že len málo ľudí. Väčšina ľudí, tak ako ja, stále počúva svoje srdce - teší sa z jeho tlkotov pri najmenšej radosti a prežíva znova dokola bolesť, ktorú cíti ak ju niekto sklame. Napriek tomu, že akoby vám srdce veľakrát „poradilo zle" sa stále riadite podľa neho. Počúvate jeho hlasy, jeho jemné šumy pri prvom stretnutí s cudzím človekom, kladiete stále rovnako veľký dôraz na pocity, ktoré vychádzajú práve zo srdca.

Preto, ak vás aj srdce veľakrát sklamalo, stále máte odvahu počúvať ho v tých najťažších rozhodnutiach, v tých najstrastiplnejších cestách aj v tých najväčších pochybeniach - je to predsa VAŠE srdce, ktoré patrí bezvýhradne vám, ktoré môže šepkať jeho plány jedine vám, a ktoré môžete počúvať jedine vy....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?