Namaľovala si svoj koniec...

Autor: Mária Zajacová | 31.7.2011 o 17:30 | (upravené 31.7.2011 o 17:39) Karma článku: 8,60 | Prečítané:  1513x

Nechcela vedieť koľko dní ešte zostáva, nechcela ani len tušiť, koľkokrát zazrie ešte svoje deti, či pohladí svoje vnúčatá. Nepýtala sa lekárov, ani sestričiek, nekládla žiadne otázky, ani previnilé zúfalé „prečo". Vedela ako to skončí a tiež tušila, že koniec sa blíži....

Maľovala, i v ten posledný deň maľovala tak ako posledných dvadsaťpäť rokov. Avšak ten posledný deň namaľovala niečo špeciále, niečo čo nikto nevedel rozlúštiť, ale vzhľadom na jej chorobu sa jej nikto nepýtal čo to je, iba milo a prívetivo ju chválili aký krásny obraz namaľovala. Ona však vedela, že nikto z nich ani len netuší, čo je to.

Bol už podvečer, chladný a daždivo - upršaný, taký aký si predvianočný večer nikto nepredstavuje. Každý z jej rodiny bol v ten večer s ňou, akoby všetci tušili, že je to jej posledný večer. Zhromaždili sa všetci v obývačke, tak ako to bývalo deň pred Vianocami zvykom, a začali zhodnocovať uplynulý rok. Hoci všetci začali od negatívnych vecí a činov, ktoré ich postihli, všetci skončili pri tých krásnych spomienkach a poďakovaniu, že sú všetci ešte stále spolu, a v mysli sa modlili, aby vydržala do nasledujúceho dňa aj ich milovaná matka, babička i prababička.

Po večeri a horúcom čaji s čerstvo upečenými vianočnými koláčikmi sa čakalo už len na jedno - ako matka ukáže svoju zbierku obrazov, tak ako každý rok. Tento rok to však bolo výnimočné, za celý rok namaľovala len jeden obraz. Jeden jediný obraz, ktorý maľovala celý rok priniesol jej najstarší syn. Hneď ako vstúpil medzi dvere všetci upreli zrak, no nikto ten obraz nevedel pomenovať, no napriek tomu všetci sa s milujúcim úsmevom zhodli na tom, že je krásny, hoci bol len nebesky modrou farbou potretý, a v pozadí sa vypínal akýsi biely fľak.

Matka sedela tíško v kresle a s námahou vydychovala každučký jeden dych. Zrazu sa nadýchla a povedala: „Rodina moja, hoc tento obraz mi vzal posledné sily, maľovala som ho z lásky k vám, aby ste si vždy na mňa v ťažkej chvíli spomenuli a obrátili sa na neho, je to totiž váš strážny....." a vydýchla, naposledy. Všetci začali úpenlivo a srdcervúco plakať, len najmladšia pravnučka, len dvojročná Lenka skríkla: „ANJEL". Len ona uvidela na tom obraze to, čo nevidel ani jeden člen rodiny, a preto obraz zavesili práve v jej izbe, a pri každej spoločnej rodinnej návšteve obdivujú práve tento obraz, ktorý je pre nich najvzácnejší, najkrajší a zároveň najtajomnejší zo všetkých....

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?