Súdiť, a pritom vôbec nepoznať...

Autor: Mária Zajacová | 6.1.2012 o 10:54 | (upravené 6.1.2012 o 11:17) Karma článku: 8,28 | Prečítané:  1141x

„Tešil  sa, tak veľmi sa tešil, že do jeho života konečne vstúpil niekto, kto chápe jeho pocity, kto ho dokáže vypočuť bez neustáleho skákania do reči, kto ho dokáže pohladiť po tvári a chytiť za rameno, keď mu je ťažko, niekto kto je ochotný chytiť ho za ruku a kráčať s ním popri nástrahách života. Tešil sa, tešil sa tak veľmi, až sa znova začal usmievať. Znova začal vidieť popri všetkých tých mrakoch aj malé vykúkajúce slnko...“

stiahnuté z internetustiahnuté z internetu

„Mami, mami, mami...“, ozývalo sa dverami len čo prišiel domov. Mama sa začudovala ale neprikladala tomu veľkú váhu, hoci dobre vedela, že Miško od otcovej smrti toho veľa nenarozprával, a vždy všetko z neho musí ťahať ako z chlpatej deky. „Čo je Miško, čo sa stalo?“, vykríkla mama. „Som taký šťastný mami, spoznal som nového kamaráta, volá sa Dušan a chodí k nám do školy. Dokonca mi dnes  pomohol s úlohami z matematiky, a zastal si ma, keď ma chceli chalani biť“, vyriekol zo seba Miško jedným dychom. „Miško môj, to ma veľmi teší, naozaj som rada, že si spoznal nového kamaráta, niekedy ho k nám priveď, a môžete sa učiť alebo hrať aj tu“, riekla mama a Miško naradostený utekal hore do izby.

A takýto šťastný a usmiaty začal chodiť zrazu domov. Dokonca ho mama raz pristihla ako vravel o Dušanovi otcovi – otcovej fotke, ktorú mal na nočnom stolíku. Mama bola naozaj zo srdca šťastná, že sa našiel niekto, s kým si Miško rozumie, keďže dobre sama vedela, že je to samotár a nemá žiadnych kamarátov. S nikým nikdy nechodil von, s nikým sa nekamarátil a takmer celé prázdniny vždy trávil s otcom opravovaním chalupy či „hubárčením“  v lese.

Raz sa ale vybrala mama do obchodu a začula tam klebetiť dve ženy. „Počuj Marka, to je ten niktoš, pozri na neho aký chodí otrhaný a ovešaný reťazami, určite chce zasa niečo vyparátiť“, vravela si jedna druhej. „Rozhodne, dokonca som počula, že berie nejaké tie drogy a minule niečo ukradol v obchode, chudáci rodičia...“, vravela zas druhá. Mama sa začudovane pozrela na chlapca stojaceho pomedzi regálmi a upriamene na neho hľadela. Keď sa však otočil šla preč a viac si ho nevšímala.

Navarila obed a čakala, že domov príde Miško so svojím kamarátom Dušanom. Bola na neho veľmi zvedavá, keďže jej ho Miško tak ospevoval. Zrazu ale zbadala vo dverách stáť toho chlapca z obchodu. „Mami, to je Dušan“, riekol Miško. Mama zostala onemená stáť, a bol to on. Ten chlapec z obchodu, vysoký, štíhly, ktorý mal vpadnuté oči a kopu náušníc a reťazí na sebe. „Miško, čo to má znamenať?“, skríkla mama. „Už aj nech je preč, a hneď!“, kričala v záchvate hnevu. Dušan nevedel čo má robiť a tak sa radšej rozutekal preč. „Mami, čo si to urobila?“, pýtal sa Miško s plačom. „Ale Miško, veď je to zlodej, a určite berie aj drogy, pozri ako vyzerá. Vieš čo všetko sa o ňom rozpráva v dedine? Chceš dopadnúť ako on?“, vravela mu mama a dívala sa na tú uplakanú detskú tvár. „Mami, ty to vôbec nechápeš. Vôbec nevieš aký je, vôbec ho nepoznáš a nikdy predtým si sa s ním ani nerozprávala. Ako to môžeš povedať, a myslieť si to o ňom? Videla si niekedy, že by niečo ukradol, alebo že by bral drogy? Videla si niekedy, že by niekomu, niečo zlé urobil? Že by niekomu ublížil? Nie. Nevidela si, a predsa ho súdiš. Myslel som si o tebe, že si iná. Sklamala si ma!“ Rozutekal sa a zabuchol za sebou dvere.

Mama zostala nemo sedieť v kuchyni a v hĺbke duše vedela, že Miško má pravdu. Pocítila trpkosť  svojho rozhodnutia ovplyvneného pouličnými rečami a názormi iných. Jediné čo je vírilo hlavou odvtedy bolo: „Musím to nejako napraviť, a nenechať sa ovplyvňovať názormi iných, možno má Miško predsa len pravdu..."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?